Badania

Alkohol

Pijani ludzie robią wiele dziwacznych i zabawnych rzeczy. Od kradzieży samochodu sąsiada po płacz nad głupimi sprawami, zamawianie przez internet rzeczy, których nienawidzą jak diabli, kończenie w klubie ze striptizem, gotowanie niejadalnych rzeczy i wiele innych. Jeśli jesteś jednym z tych szeregowych kawalerów z filmu Hangover, możesz również skończyć z tygrysem w łazience lub sześciomiesięcznym dzieckiem w swojej szafie. Jedną i jedyną rzeczą, którą można winić następnego ranka, jest twoje wypite alter ego.

Czy uważasz, że twoja pijana osobowość różni się od prawdziwego ja? Czy naprawdę po pewnej ilości strzałów zmieniamy się w inną osobę? Czy naprawdę?

Cóż, niezaprzeczalnym faktem jest to, że nadmierne spożycie alkoholu poważnie wpływa na Twój mózg, co objawia się impulsywnym zachowaniem, utratą pamięci i spowolnionym refleksem. W różnych kulturach istnieją różne stereotypy dotyczące zmian w osobowości osób pijanych. Przekształcanie się w zupełnie nową osobę pod wpływem upojenia alkoholowego to odwieczna teoria.

Czy alkohol jest wystarczająco silny, by tak drastycznie zmienić normalną osobowość? A może to tylko percepcja pijącego, że jego pijane „ja” jest dalekie od prawdziwej osobowości?

Ich badanie z 2017 roku opublikowane w Journal Clinical Psychological Science, obejmuje ankietę 156 osób (umiarkowanie pijących) w wieku od 21 do 30 lat bez żadnych poważnych schorzeń. Celem badania było wykrycie, czy istnieje jakakolwiek różnica w zachowaniu człowieka, gdy jest pijany i trzeźwy.

Pytania ankietowe zostały zaprojektowane tak, aby uchwycić informacje demograficzne uczestników i sprawdzić, jak oceniają siebie na 50 pytań odnoszących się do „typowej pijanej” osobowości i 50 pozycji odnoszących się do „typowej trzeźwej” osobowości.

Samodzielnie udzielone odpowiedzi opisują typowe spożycie alkoholu przez uczestników oraz różnice w ich postrzeganiu siebie pod wpływem alkoholu i na trzeźwo. Aby zapewnić autentyczność odpowiedzi, badacze zorganizowali również sesje grupowe i stworzyli dwie grupy: grupę osób pijanych i grupę osób trzeźwych.

Osobom z grupy pijanej pozwolono spożywać alkohol (w umiarkowanej i dużej dawce) przez 15 minut, po czym nastąpiło 15 minut czasu na wchłonięcie, aby zwiększyć poziom alkoholu we krwi. Napoje składały się z wódki i Sprite’a, ale osoby z grupy trzeźwych spożywały tylko Sprite’a (o takiej samej dawce jak osoby z grupy pijanych).

W trakcie tego procesu uczestnicy z obu grup byli pięciokrotnie alkomatowani, a po procesie podawania i wchłaniania alkoholu prowadzono ich do pięciu różnych aktywności, takich jak pułapka umysłu, gry, interakcja grupowa, ćwiczenie mostu zwodzonego i tak dalej.

Czas trwania każdej aktywności był inny, a cała sesja aktywności została zaprojektowana w taki sposób, aby wywołać szereg przejawów osobowości i zachowań związanych z każdą z tych pięciu aktywności. Sesje badania i aktywności były wspierane przez nagrania audio i wizualne.

Później badacze poprosili trzeźwą grupę o obserwację i ocenę osób z grupy pijanej przy użyciu systemu mierzącego pięć czynników osobowości znanych również jako Model Pięciu Czynników (FFM).

Te pięć cech osobowości to – Neurotyczność, Ekstrawersja, Ugodowość, Otwartość na doświadczenie/Intelekt i Sumienność.

Pod koniec badania okazało się, że osoby z grupy pijanej uważają, że ich trzeźwa i odurzona ekspresja osobowości zmieniła się we wszystkich pięciu głównych kategoriach FFM. Zgłaszali oni, że mają wyższy poziom ekstrawersji (bardziej ekstrawertyczni) i stabilności emocjonalnej oraz niższy poziom sumienności, ugodowości i otwartości na doświadczenie.